Portret Pani Pieńkowskiej

Lokalizacja: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Autor: Alfons Karpiński
Kategoria: sztuka, malarstwo
Datowanie zabytku: 1908
Technika/materiał: olej na płótnie
Wymiary: 105 cm x 87 cm

Na odwrociu nalepki wystawowe:
-TPSP w Krakowie, 1908 z tytułem Portret p. Pieńkowskiej;
-TPSP w Krakowie, 1937, nr 247 (45) z tytułem Portret p. P;
-TPSP w Krakowie, 1949 z tytułem Portret p. Pieńkowskiej;
Napisy na listwach krosna
-sygnatura artysty
-pieczęć magazynu materiałów malarskich R. Charb, Paris. rue Montparnasse

Portret przedstawia Józefę z Rogoszów Pieńkowską, żonę malarza Ignacego Pieńkowskiego. Obraz powstał w Paryżu i reprezentuje wczesną fazę paryskiej twórczości Karpińskiego, kształtowanej atmosferą artystyczną Paryża z przełomu XIX/XX w. W portrecie tym artysta zdradza już talent wyczucia koloru, miękkości materiałów. Wspaniale oddaje piękno, powab i elegancję portretowanej. Delikatna nostalgia jeszcze bardziej eksponuje kobiecość modelki.
Obraz wzbudził nieco kontrowersji towarzyskich. Karpiński we wspomnieniach opisuje:
Po spotkaniu z Pieńkowskim malujemy w jednej pracowni modelki, i z jego inicjatywy jego żonę w malowniczej mieniącej się w kolorze łososiowym sukni. Pod jakimś pretekstem Pieńkowski malowanie to przerwał tak, że nie skończone ręce kończyłem z kogo innego w Krakowie. Obraz był powodem dla mnie dużych kłopotów.
W roku 1909 zaproszony do wzięcia udziału w wystawie Tow. Art. Polskich „Sztuka” między innymi posyłam portret Pani Pieńkowskiej, którego mi nie wystawiają, dlaczego zrozumiałem dopiero później. Pieńkowski po prostu nie chciał, by portret jego żony malowany nie przez niego, był wystawiony. (…)
Wybucha z tego awantura, o której wiem z listu Kowalskiego, pani Pieńkowska chodzi przed otwarciem wystawy do Wojciecha Kossaka prezesa Tow. Przyj. Sztuk Pięknych z żądaniem, by obraz wycofał, czego ten nie robi. Stefan Filipkiewicz straszy mego brata, przykremi następstwami dla mnie, gdy obraz wystawią, prócz tego pisze razem z (Kamockim i Weissem do mnie bym telegraficznie obraz wycofał. Tego nie zrobiłem (…).
Alfons Karpiński, Wspomnienia, Kraków 10 grudnia 1950, Instytut Sztuki, Zbiory Specjalne, nr inw. 29, str. 16-17.