Picture

Narodziny Józefa Ulmy we wsi Markowa

1900
Picture

Zawarcie małżeństwa Józefa Ulmy z o 12 lat młodszą Wiktorią Niemczak Wiktoria i Józef (fot. ok. 1935, arch. Ulmów)

7 lipca 1935
Picture

Wiktoria Ulma

Picture

Wkroczenie niemieckich wojsk okupacyjnych do Markowej

1935
Picture

Jozef Ulma ze współpracownikami przed budynkiem mleczarni (fot. arch. Ulmów) Pasją Józefa Ulmy, ubogiego chłopa z Markowej pod Łańcutem, była fotografia. Pozostawił po sobie setki klisz. Sam złożył aparat. Pierwszą szkółkę drzew owocowych w Markowej założył na swym niewielkim, hektarowym poletku.

Picture

Ekipa do odśnieżania drogi (fot. J. Ulma)

Picture

Gościna u Józefa Ulmy z okazji chrztu dziecka.

Picture

Dom Ulmów. Od 1942 roku Ulmowie ukrywają na strychu dwie rodziny: Saul Goldman z czterema synami oraz sąsiedzi zamężne córki Chaima i Estery Goldmanów: Lea Didner z siostrą Gołdą Grunfeld i małą córeczką. Ulmowie byli świadomi konsekwencji, jakie mogą ponieść przyjmując Żydów pod swój dach.

1942
Picture

Józef Ulma (fot. ok. 1942, arch. Ulmów)

1942
Picture

Wiktoria Ulma z dziećmi przed domem w Markowej (fot. ok. 1943, J. Ulma) Dzieci: Stasia ur. 18 lipca 1936, Basia, Władzia, Franusia, Antosia, Marysia

1943
Picture

Wiktoria Ulma podczas prac domowych

Picture

Józef Ulma podczas pracy

Picture

Wiktoria ucząca pisać dzieci ( fot. ok. 1942, J. Ulma)

1942
Picture

Na rok przed śmiercią, od lewej: Stasia, Antoś, z tyłu od lewej: Władziu, Basia, Franuś (fot. 1943, J. Ulma)

1943
Picture

1944 Wiosną, rodzina miała się powiększyć. Wiktoria była w 9 miesiącu ciąży. 24 marca 1944 roku do domu Ulmów weszli niemieccy żandarmi. Podczas snu, pierwsi zginęli dwaj bracia Goldmanowie oraz jedna z sióstr Gołda. Na oczach świadków Niemcy zastrzelili kolejnego z braci Goldamnów, Leę Goldman wraz z małym dzieckiem, a na końcu pozostałych świadków. Przed chałupę wyprowadzono też Józefa i Wiktorię i tam zastrzelono. Po krótkiej naradzie, Niemcy zastrzelili szóstkę dzieci i siódme w łonie matki, która właśnie zaczęła je rodzić. Przed domem i w chałupie pozostały zwłoki siedemnastu osób.

1944