Historia Muzeum

W roku 2020 nasze Muzeum obchodzi swoje 85 urodziny. Poznaj historię Muzeum i zabytkowego gmachu w którym mieści się Jego siedziba. Wszystkie odpowiedzi znajdziesz na stronach internetowych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa oraz Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli. Zapraszamy do zabawy!

 1. Jak ma na imię patron Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie?
 2. Budynek, w którym mieści się Muzeum Okręgowe w Rzeszowie to dawny…?
 3. Jak nazywa się właściciel Rzeszowa, który przekazał budynek klasztorny Pijarom?
 4. Wśród nowych nabytków naszego muzeum jest obraz Włodzimierza Tetmajera. Jaki nosi on tytuł?
 5. Jak nazywał się wybitny pedagog, ksiądz, reformator szkolnictwa, a zarazem poeta i dramatopisarz, który w 1738 roku uczył w prowadzonym przez rzeszowskich Pijarów kolegium (szkole męskiej)?
 6. Jak nazywa się jedna z ulic Rzeszowa, gdzie mieściła się pierwsza siedziba naszego muzeum?
 7. Walczył z olbrzymem Goliatem, jego wizerunek zdobi sklepienie refektarza w obecnym budynku Muzeum Okręgowego.
 8. Jak na imię ma najsłynniejszy rzeszowski fotograf, którego zdjęcia oglądać możecie w galerii na stronie Muzeum Historii Miasta Rzeszowa?
 9. Jak miała na pierwsze imię Pudencjanna Zasławska-Ostrogska, córka Mikołaja Spytka Ligęzy, właścicielka Rzeszowa z inicjatywy której wzniesiono budynek klasztorny, w którym dzisiaj mieści się Muzeum Okręgowe?
 10. Wśród 10 obrazów zakupionych w ostatnich latach do naszego muzeum jest działo Tadeusza Makowskiego. Jakie wiosenne kwiaty ono przedstawia?
 11. Jak miał na imię zakonnik, który wykonał malowidła zdobiące korytarze oraz dwie reprezentacyjne sale w budynku klasztornym Pijarów?