Rzeźba Św. Agnieszka

MRA 1, rzeźba w drewnie gruszkowym, wys. 95 cm, II poł. XVIII w

Opis: Postać stojąca w lekkim kontrapoście, odziana w długą suknię o mocno udrapowanych fałdach. W swojej prawej ręce na wysokości piersi podtrzymuje siedzącego baranka, lewa ręka podniesiona na wysokość pasa. Prosta suknia przepasana szerokim pasem, z opadającymi pionowymi fałdami w partii nóg, wokół biustu i na krańcach rękawów zaznaczają się dekoracyjnie ułożone draperie. Przez prawe ramię przerzucony płaszcz, który w partii lewej wysuniętej nogi wywija się we wzburzaną draperię. Głowa lekko podniesiona do góry przechyla się nieznacznie na prawą stronę. Włosy zaczesane do tyłu, spięte z tyłu kokiem, swobodnie opadają na szyję.

Stan zachowania: Rzeźba silnie zabrudzona, pierwotna warstwa polichromii została zatarta, w wielu miejscach odsłaniając warstwę gruntu i drewnianego podłoża oraz jego spękania. Grunt i biała warstwa malarska zachowane w około 50%, kohezja warstw uległa zaburzeniu – widoczna degradacja spoiwa i pudrowanie się polichromii – być może na skutek długotrwałego oddziaływania wilgoci na obiekt. Widoczna degradacja drewna na skutek ataku kołatka, szczególnie w dolnych partiach rzeźby. Zaznaczają się ubytki palców lewej ręki, brak stóp, pęknięcia wzdłuż włókien drewna z prawej strony rzeźby wraz z ubytkiem drewna części draperii sukni (pionowy pas).

Pochodzenie: Figura pochodzi prawdopodobnie ze starego rozebranego kościoła w Jasionce (powiat Krosno). Została zakupiona do Muzeum w 1973 roku.


RZEŹBA PRZED KONSERWACJĄ:


RZEŹBA W TRAKCIE KONSERWACJI:


RZEŹBA PO KONSERWACJI: