zgadywanka

Zgadnij co to ?

Nie ! Błędna odpowiedź !

Spróbuj ponownie.

Nie ! Błędna odpowiedź !

Spróbuj ponownie.

Nie ! Błędna odpowiedź !

Spróbuj ponownie.

Doskonale !

Maszynka do palenia kawy – wykonana z blachy i drutu, maszynki takie wyrabiali m. in. wiejscy kowale. Składa się z pojemnika na ziarno z wiekiem, w którym  wycięty jest owalny otwór, przykryty klapką. Wewnątrz bębna umieszczony został wiatraczek z dwoma skrzydełkami obracany za pomocą rączki. Rączka z drewnianym trzonkiem służyła do bezpiecznego umieszczania palarki w palenisku. 

Aby uzyskać kawę o doskonałym smaku i aromacie należy odpowiednią ją uprażyć i zmielić. Należy  odpowiednio dobrać temperaturę oraz  dbać o stały ruch ziaren, co umożliwia ich równomierne nagrzewanie. Dawniej, w domach, niewielkie ilości kawy prażono na zwykłych patelniach, mieszając ziarna łyżką.

Z czasem powstały przyrządy o zamkniętej konstrukcji- żelazne skrzynki lub puszki z długim uchwytem. Zamykano w nich ziarna i  umieszczano je w palenisku,  od czasu do czasu odwracano i potrząsano. Rezultaty takiego prażenia były niewystarczające, mało powtarzalne, często drogie ziarna kawy się marnowały. Mieszanie ręczne, mimo że monotonne, dawało najlepsze rezultaty.

Kolejnym wynalazkiem służącym do palenia ziaren kawy, podobnym do tego, który prezentujemy na wystawie, był powstały na bazie patelni przyrząd, wyposażony w mieszadło z praktyczną korbką oraz zabudowany od góry otwieraną klapą umożliwiającą wsypywanie ziarna, utrzymywanie stałej temperatury oraz pilnowanie procesu prażenia.

Przed zaparzeniem i podaniem kawy, jej palone ziarna rozdrabniano za pomocą tłuczka do kawy.