Mundur wojskowy PSZ na Zachodzie – Battle Dress, dr Tadeusza Pasiecznego

 

Lokalizacja: Muzeum Regionalne w Dębicy
Kategoria: historia, militaria

Mundur wojskowy PSZ na Zachodzie – Battle Dress, z częścią uposażenia i oznakowaniem dystynkcji:

Bluza wojskowa wzoru battledress P-3: Mundur typu późnego (z końcowego okresu wojny), wykonany z wełnianego sukna bardziej sprasowanego względem poprzedniej wersji, w kolorze khaki wpadającej w odcień zielonoszary. Guziki kryte listwą, na piersi para kieszeni z małą fałdą i gładkimi klapkami zapinanymi od wewnątrz. U dołu bluza zakończona ściągaczem w formie paska zapinanego na guziki lub częściej za pomocą sprzączki. Na naramiennikach odznaki stopnia wojskowego – pułkownik. Nad lewą kieszenią munduru umieszczone baretki orderów i odznaczeń.Wytwórnia: S. Stall & Son Ltd., rozmiar No. 18, wyprodukowano w 1942.

Spodnie wojskowe wzoru battledress: Wykonane w wełnianego sukna koloru khaki, Poniżej pasa, na prawy udzie znajduje się mała kieszonka na opatrunek osobisty. Z tyłu, z prawej strony umieszczona kieszeń z klapą, a przy szwach bocznych dwie kieszenie wpuszczone. W pasie przyszyte guziki, które umożliwiały przypięcie kurtki do spodni. Wytwórnia: S & G Clothing Co. Ltd, rozmiar: No. 12, wyprodukowano w 1945.

Brązowa odznaka pamiątkowa Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich (dalej SBS Podh.): Przyznana za udział w kampanii Norweskiej w 1940 r., noszona na lewej górnej kieszeni kurtki, przykręcana. średnica, 3,5 cm
Odznaka specjalna – sznur naramienny, w norweskich barwach narodowych: Nadany przez rząd norweski w Londynie w 1940 r. Umieszczony na lewym ramieniu, pod naramiennikiem, końcówka pod klapą górnej kieszeni kurtki. Sznur z węzłem i złotą tarczką z norweskim lwem. (nadawany był żołnierzom biorącym udział w walce, w kampanii norweskiej)
Oznaka rozpoznawcza 1 Dywizji Grenadierów a następnie 2 Dywizji Grenadierów Pancernych: Przedstawia płonący granat, umieszczona na lewym rękawie, płótno powlekane i barwione.

Pas główny wojskowy wz. P 37: Pas parciany zakończony mosiężnymi zaczepami, z dwiema sprzączkami do przypinania szelek.

Naszywka „Poland” : Naszywka w kształcie łuku, w kolorze czerwonym, wysokości 9 mm z haftowanym białą nicią napisem „Poland”. Umieszczona na obu rękawach, 15 mm poniżej wszycia. Naszywka została wprowadzona w Wielkiej Brytanii w 1940 r.
Beret wojskowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie: Beret granatowy 1 Korpusu, tłoczony z jednego kawałka filcu, ze skórzanym obszyciem, w środku tasiemka, wiązana na kokardkę. W przedniej części, pośrodku umieszczona granatowa naszywka z orłem PSZ, poniżej oznaczenie stopnia wojskowego – pułkownik.
Para wojskowych spinaczy: Spinacze barwy khaki, uposażone w skórzany pasek i parę klamerek. Wykonane ze sztywnej, grubej, jutowej tkaniny, podszytej od spodu płótnem.

Para wojskowych trzewików skórzanych: Trzewiki sznurowane z chropowatej skóry barwy brązowej, nieco wydłużony nosek, zelówki podbite prostokątnymi gwoździkami.
Mapnik wojskowy: skórzany, w kolorze brązowym, zapinany zatrzaskami, zaopatrzony w skórzany pasek do przewieszenia przez ramię. Wnętrze wyposażone w przeźroczystą kieszeń, wykonaną z tworzywa sztucznego.